x
Wiosenna promocja
trwa jeszcze przez
  • dni
  • godzin
  • minut
  • sekund

Sklep dla klientów detalicznych

Szukaj
Close this search box.

Jak właściwie pielęgnować okolice oczu?

Podkreślenie oczu to ważny punkt zarówno codziennego jak i wieczorowego makijażu. Oczy to niezwykle istotny, hipnotyzujący, przyciągający spojrzenia element. Niestety poza samymi barwnymi tęczówkami czy powłóczystymi rzęsami uwagę skupiają również wszystkie niepożądane elementy wokół naszych oczu np. opuchlizna, worki i cienie czy tzw. kurze łapki. Aby tego uniknąć koniecznie należy właściwie zadbać o pielęgnację tych okolic.

Charakterystyka skóry wokół oczu

Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka i delikatna. Dodatkowo niewielka ilość gruczołów łojowych sprawia, że bardzo łatwo ulega przesuszeniu i podrażnieniom. Derma w tym miejscu szybko traci wodę, staje się mało elastyczna i wiotka. To tutaj pojawiają się pierwsze zmarszczki. Tu też najczęściej możemy dostrzec inne niedoskonałości w postaci wspominanych już worków czy cieni pod oczami.

Co wpływa na pogorszenie stanu skóry wokół oczu?

Wpływ na przedwczesne powstawanie oznak starzenia, opuchliznę, cienie czy pogorszenie stanu skóry w okolicach oczu ma wiele czynników. Może to być efekt nieprzespanych nocy, godzin spędzonych przed komputerem, ale też nieodpowiedniej diety czy predyspozycji genetycznych. Do tego dochodzi jeszcze niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego i zanieczyszczonego środowiska. Niestety nie na wszystkie te czynniki jesteśmy w stanie zaradzić. Niemniej jednak dzięki właściwej diecie i higienie życia oraz przede wszystkim odpowiedniej pielęgnacji tych wrażliwych okolic jesteśmy w stanie zachować zdrowy młodzieńczy wygląd przez długi czas.

Ogólne zalecenia wpływające na lepszą kondycję dermy

W pierwszej kolejności należy wprowadzić odpowiednie nawyki, które odbiją się korzystnie na naszym zdrowiu, ale też na wyglądzie, w tym również na kondycji naszej skóry. Mowa tu odpowiednio zbilansowanej diecie bogatej w warzywa i owoce, dostatecznym nawadnianiu organizmu (minimum 2 litry wody dziennie), higienicznym trybie życia dalekim od używek czy zarwanych nocy (najlepiej przesypiać minimum 8 godzin na dobę).

Odpowiednie zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem

Jak zostało nadmienione jednym z czynników przyspieszających proces starzenia się skóry jest promieniowanie słoneczne. W związku z tym wybierane kosmetyki powinny posiadać filtry UV. Dodatkowo w słoneczne dni koniecznie należy pamiętać o profesjonalnych okularach przeciwsłonecznych, które chronią nie tylko oczy, ale również skórę wokół nich przed szkodliwym działaniem promieniowania.

Systematyczny i właściwie przeprowadzany demakijaż

Jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji jest prawidłowo wykonany demakijaż. W zależności od typu cery i własnych preferencji można do tej czynności wykorzystać mleczko, płyn micelarny, tonik czy płyn dwufazowy. W przypadku intensywnego demakijażu najlepiej użyć najpierw mleczka lub kremu, a później dokończyć proces oczyszczania płynem lub tonikiem. Nasączony preparatem wacik należy przyłożyć na kilka sekund do powieki i stopniowo oczyszczać okolice oczu. W żadnym wypadku nie można pocierać ani naciągać delikatnej skóry wokół oczu. Dobrze jest już na tym etapie wybierać kosmetyki o silnych właściwościach nawilżających.

Dobry krem pod oczy – koniecznym elementem codziennej pielęgnacji

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu powinny mieć konsystencję kremową lub żelową oraz być bogate w lipidy, ceramidy i proteiny. Poza tym lista składników powinna być raczej krótka. Wszelkie konserwanty czy substancje zapachowe są niewskazane, ponieważ mogłyby podrażniać skórę. Przy bardziej zaawansowanych problemach i konieczności wzmożonej regeneracji warto zaś postawić na serum, które z definicji zawiera zwiększoną ilość składników aktywnych i działa intensywniej.

Kosmetyk powinien być dobrany do typu cery, jej kondycji oraz wieku. Jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się młodą, zadbaną skórą wokół oczu o jej stan należy zadbać odpowiednio wcześnie. Ukończenie 20 roku życia jest dobrym momentem na rozpoczęcie systematycznej pielęgnacji. W tym okresie należy postawić przede wszystkim na kremy, zawierające witaminę A i E, odpowiadające za odpowiednie nawilżenie i napięcie skóry. Po ukończeniu 30 roku życia warto sięgnąć po kosmetyki o nieco silniejszym działaniu. To czas kiedy pojawiają się już pierwsze zmarszczki. W związku z tym krem powinien być bogaty w witaminy A, C i E, działać nawilżająco, przeciwutleniająco, odżywczo i przeciwzmarszczkowo. Po czterdziestce należy zaś podejść już do tematu niezwykle poważnie. Wówczas warto sięgnąć po preparaty o silnym działaniu przeciwstarzeniowym, mocno nawilżającym, napinającym, odżywczym, ale też regenerującym. W związku z tym dobry krem dla kobiet czterdzieści plus poza wspomnianymi witaminami i minerałami powinien zawierać ceramidy i kwas hialuronowy.

Regeneracyjny masaż dla skóry wokół oczu

Aplikacja kremu to również dobry czas na wykonanie delikatnego masażu, który ma bardzo dobry wpływ na kondycję skóry wokół oczu. Połączenie tych dwóch czynności sprawi, że nasza skóra będzie jędrna i gładka, będzie wyglądała zdrowo, świeżo i promiennie. Najlepiej wykonywać go palcem serdecznym, delikatnie oklepując i masując skórę. Masaż spowoduje szybsze krążenie krwi, dzięki czemu tkanki będą lepiej dotlenione i odżywione. Jednocześnie usprawni też przepływ limfy, co spowoduje zmniejszenie obrzęków pod oczami.

SOS dla osłabionej kondycji skóry wokół oczu

Czasem sama pielęgnacja to za mało, zwłaszcza jeśli jesteśmy po zarwanej nocy, spędziliśmy dużo czasu przed ekranem komputera lub pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu. Na szczęście istnieje cała gama kosmetyków, która okazuje się niezwykle pomocna kiedy kondycja skóry wokół oczu nie jest najlepsza. Mowa tu o różnego rodzaju maskach, okładach i płatkach na oczy i powieki. Są to produkty regenerujące, nawilżające, liftingujące i rozświetlające, zmniejszające widoczność worków i cieni pod oczami, usuwające objawy zmęczenia i stresu.