x
Wiosenna promocja
trwa jeszcze przez
  • dni
  • godzin
  • minut
  • sekund

Sklep dla klientów detalicznych

Szukaj
Close this search box.

Zastosowanie kofeiny w kosmetyce

Kofeina to nie tylko ceniony przez wielu składnik kawy czy innych napojów i słodyczy. Ekstrakt z kawy znajduje również bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce i co więcej przynosi tam bardzo korzystne, widoczne efekty. Znajdziemy go między innymi w kosmetykach antycellulitowych, kremach przeciwstarzeniowych, powodujących ujędrnienie i wygładzenie skóry, ale też np. w produktach stymulujących porost włosów i poprawę ich kondycji.

Kofeina jest naturalnym ekstraktem pozyskiwanym nie tylko z najbardziej osławionej kawy, ale też z herbaty czy guarany. Jeśli chodzi o samą tylko kawę to ekstrakt może być pozyskiwany zarówno z zielonych ziaren jak i bezpośrednio z surowca roślinnego. Kosmetyki na bazie kofeiny mogą być stosowane do pielęgnacji włosów, cery jak i całego ciała.

Pielęgnacja ciała

Kofeina to bardzo częsty składnik kosmetyków wyszczuplających i antycellulitowych. Możemy ją znaleźć w wielu kremach, balsamach i peelingach służących do pielęgnacji, ujędrniania i wygładzania szczególnie problematycznych partii ciała takich jak brzuch, uda czy pośladki. Kofeina powstrzymuje proces nadmiernego przyrostu komórek tłuszczowych i jednocześnie pobudza rozpad tłuszczu w tkankach. Systematyczne stosowanie produktów zawierających ekstrakt z kawy zapobiega tworzeniu się cellulitu i nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo kofeina aktywuje proces krążenia krwi oraz pozwala pozbyć się nadmiaru wody z komórek, dzięki czemu skóra staje się gładsza, lepiej napięta i jędrniejsza. Efektywność kosmetyków z kofeiną została potwierdzona licznymi badaniami. Dzięki regularnemu ich stosowaniu znienawidzona pomarańczowa skórka będzie mniej widoczna, a skóra stanie się jędrna i elastyczna.

Z uwagi na dosyć intensywne działanie ekstraktu z kawy składnika tego powinny jednak unikać osoby o skórze naczyniowej ze skłonnością do tworzenia się mikrowylewów oraz kobiety w ciąży.

Pielęgnacja cery

Kofeina z uwagi na swoje właściwości nadaje się nie tylko do pielęgnacji ciała, ale również cery. Ze względu na zdolność do stymulacji krążenia sprawia, że skóra jest lepiej dotleniona, jej koloryt wyrównuje się, a cienie pod oczami znikają. Jednocześnie zapobiega namnażaniu się wolnych rodników, powstrzymuje proces rozpadu witaminy C, przez co działa przeciwstarzeniowo, wygładza zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu. Z uwagi na swoje właściwości drenujące i usprawniające mikrokrążenie kofeina jest także stosowana w kremach modelujących owal twarzy i kosmetykach anti aging. Ponadto ekstrakt z kawy wykazuje właściwości antybakteryjne i antyzapalne, dzięki czemu dobrze radzi sobie z stanami zapalnymi i innymi niedoskonałościami. Kosmetyki z kofeiną można stosować zarówno jako wspomożenie leczenia już powstałych zmian, jak i zapobiegawczo.

Pielęgnacja włosów

Kofeina znalazła również zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry głowy i to zarówno tych dedykowanych dla kobiet jak i dla mężczyzn. Szampony i odżywki z kofeiną nie tylko zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów spowodowanemu np. zaburzeniami gospodarki hormonalnej, ale też pobudzają cebulki i stymulują porost nowych włosów. Ponadto składnik ten wpływa na poprawę stanu i kondycji włosów, wzmacnia je, sprawia, że odzyskują zdrowy, świeży wygląd. Stają się gładsze, pełne blasku, a ich barwa jest nasycona.

Stosując jednak kosmetyki z kofeiną musimy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze, aby składnik ten miał możliwość zadziałać musimy mu dać odpowiednią ilość czasu. Z tego powodu odżywkę, serum czy balsam z kofeiną należy utrzymywać na włosach przez co najmniej dwie minuty. Po drugie kofeina ma to do siebie, że jest dosyć szybko wydalana przez organizm. W związku z tym jeśli chcemy osiągnąć trwałe i widoczne efekty, to należy kosmetyki z ekstraktem z kawy stosować regularnie.

Domowe kosmetyki na bazie kawy

Niektóre kosmetyki z kofeiną z powodzeniem możemy przygotować samodzielnie w domu.

W przypadku pielęgnacji ciała bardzo dobre efekty wyszczuplające i ujędrniające daje kawowy peeling. Aby go przygotować należy zalać niewielką ilością wrzątku pół szklanki mielonych ziaren kawy. Po upływie około kwadransa należy odlać nadmiar wody. Kiedy mieszanka przestygnie dla zwiększenia efektywności działania peelingu można do niej dodać inne składniki np. cukier (jeśli posiadamy mocną lub przetłuszczającą się skórę i zależy nam na silniejszym złuszczeniu naskórka) lub też mleko albo miód (w przypadku delikatniejszej lub przesuszonej skóry wymagającej dodatkowego nawilżenia). Peeling wmasowujemy okrężnymi ruchami w problematyczne partie ciała, a następnie dokładnie go spłukujemy.

Poprawę kondycji cery możemy uzyskać dzięki zastosowaniu kawowej maseczki. Taka maseczka ujędrnia i wygładza skórę oraz wyrównuje jej koloryt. Można ją przygotować np. na bazie kawy, kakao i gęstej śmietany (kawę i kakao, zalewamy wrzątkiem, po upływie kilku minut odlewamy nadmiar wody, a fusy dokładnie mieszamy z gęstą śmietaną) lub kawy, żółtka i cytryny (2 łyżki kawowych fusów, mieszamy z żółtkiem i kilkoma kroplami soku z cytryny; dla uzyskania łatwiejszej do rozprowadzenia konsystencji można też dodać niewielką ilość tłustego kremu). Tak przygotowaną maskę nakładamy na skórę twarzy, szyi i dekoltu, a po upływie około 10 minut spłukujemy ciepłą wodą i nakładamy nawilżający kosmetyk.

Jeśli chodzi o pielęgnację włosów to całkiem dobre efekty daje stosowanie od czasu do czasu kawowej płukanki. Przygotowujemy ją parząc tradycyjną kawę po turecku. Zalewamy łyżkę kawy wrzątkiem. Następnie po upływie około kwadransa przecedzamy fusy i dolewamy około pół litra wody. Tak przygotowaną miksturę stosujemy do spłukiwania, wcierając ją we włosy i skórę głowy.

Kupując gotowy produkt z kofeiną należy zawsze zwrócić uwagę na to, do jakiego typu skóry czy włosów jest przeznaczony oraz sprawdzić, jaka jest rzeczywista zawartość ekstraktu z kawy w tym kosmetyku.